Indiánská flétna siyotanka

pravidelný kurz

Na kurzu se seznámíte s tím, jak začít tvořit melodie na pentatonickou indiánskou flétnu. Představíme si základní techniky hry a také nahlédneme do možností improvizace. Součástí je také rytmus, který má ve hře na flétnu rozmanité možnosti. Kurz je vhodný pro začátečníky, kteří hledají inspiraci a možnosti improvizačního tvoření. Vítáni jsou všichni, kdo mají zájem si zopakovat základy.

Indiánská flétna původně pochází z Ameriky. Nazývá se také Siyotanka nebo flétna lásky. Jsou známy různé příběhy a legendy o této flétně. Flétna je vyrobena ze dřeva. Buď se kus dřeva rozpůlí, nebo se flétna vyrobí z jednoho kusu dřeva. Součástí flétny je tzv. koník, který je umístěn na horní části flétny. Je připevněn koženými pásky. Slouží k přechodu vzduchu před vzduchové komůrky. Koníky jsou různých tvarů, např. vyřezané podoby zvířat. Dále je možné se setkat s různě zdobenou flétnou. Nyní se setkáváme také s flétnou s indiánským laděním, která využívá zobcového tvaru. V současné době se dají pořídit flétny v různých laděních z těchto dřevin: cedr, ořech, eben, bříza, javor, jasan. U nás je oblíbená indiánská flétna z místního bezového dřeva.

N

poloha těla, držení flétny, prstoklad

N

dech při hře na flétnu

N

základní tóny (pentatonická řada)

N

artikulace, ornamenty

N

základy rytmu, rytmus v melodii

N

hra s doprovodem bubnu

N

jak cvičit doma

provázení krok za krokem

kreativita, radost

Jak tvořit vlastní melodie

cvičení pro rozvoj techniky hry

učení se prožitkem

jednoduchý zápis not

U Míši jsem absolvovala snad již všechny kurzy, které lektoruje. Její přístup ke kurzistům je výjimečný. Její způsob, jak předat své znalosti a zkušenosti je velice laskavý. Kurz na indiánskou flétnu jsem si velice užila i díky podporujícímu kruhu krásných žen. Každému, koho Siyotanka učarovala, můžu vřele doporučit.

Hannah

Učení se novému s radostí a hravostí je kurz hry na indiánskou flétnu Míši Plecháčkové. Bonusem jsem takto přirozeně na sobě ochutnala i nečekaný terapeutický přesah, který Míša a podporující prostředí kruhu přináší. Veliké DÍKY za mile veselý, dovedností a empatie plný kurz.

Marcela

Na kurzu hraní na indiánskou flétnu jsem zažila velikou pohodu, hravost a lehkost. Zároveň vysokou profesionální úroveň. Diky Míši jsem si uvědomila jak může být kurz citlivě veden s velikou úctou ke studentům. Díky tomu se každý z účastníků může cítit dobře a bezpečně. Bylo to spojení profesionality, laskavosti, citlivosti, humoru a lidskosti. Těším se na pokračování kurzu.. pro “pokročilé ” :o) 🌷Míšo, děkuji ….moc 🙏

Pavlína

Společné plynutí na vlnách dechu a tónů, radost a hravost k tomu.
Učení bez školského systému
s návratem k srdci svému.
To je jedinečnost kurzu hry na flétnu,
po každé lekci lehce vzlétnu.

Děkuji, Míšo.

Lili

Na kurzu obdivuji nejen nadstandardne osobni pristup a podporu ale i dokonalou metodickou cestu ktera me vede k objevovani hudby tim nejlepsim zpusobem jaky si dovedu predstavit. Dekuji za tyto kurzy muzikohrani ktere jsou vyjimecne.

Martina

Provází:
Michaela Plecháčková

 

Varianty kurzu Hry na indiánskou flétmu

R

začátečníci

“Indiánská flétna mě okouzlila svým krásným, měkkým zvukem, díky kterému můžeme vyprávět příběhy beze slov. Hraji na ni převážně při muzikorelaxacích právě pro její barvu zvuku. Na workshopu vás provedu možnostmi hry, které vedou k mnoha rozmanitým cestám, jak tvořit na tento krásný nástroj. Propojuji své zkušenosti z klasické hry na zobcovou flétnu a také z oblasti muzikoterapie a relaxačního hraní. Propojíme tedy techniku hry (držení, dech, zvuk) s kreativními možnostmi vytváření melodií (ornamenty, plynutí rytmu). Těším se na náš společný kruh ze zvuku fléten.” M.P.

Zaposlouchejte se do zvuku indiánské flétny

o Rytmy Země | Daniel a Michaela Plecháčkovi - buben udu a indiánská flétna